Aktualności:

SMF - Just Installed!

Menu główne

Święty

Zaczęty przez Sosna, Sierpień 04, 2010, 07:35:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sosna

Święty ten rzadko bywa ukazywany z tym atrybutem. Postać znana, ale dla porządku:
jaki święty, z jakim atrybutem i gdzie go obejrzymy?

Wojtek Pysz

Jest to oczywiście święty Jan, w dodatku Nepomucen;)
Nie zawsze (choć często) ma wokół głowy wieniec z pięciu gwiazd. Nie wiem, czy atrybutem można nazwać sześciu cherubinków, którzy plączą się po niebie. Pewnie rzadkim atrybutem jest coś, co święty trzyma w prawej, lekko uniesionej w górę dłoni. Dokładnie nie widać, co to jest, ale może to być coś bardzo nieprzyjemnego (jeśli już znajdzie się w dłoni "luzem").

Jolka

Jola
Kilimaniaczka

Sosna

#3
Oczywiście,że Jan Nepomucen, w dłoni jeden z jego atrybutów (język), w tle Praga, most Karola i scena zrzucenia świętego do Wełtawy. Pozostało tylko odgadnąć, gdzie zobaczymy ten obraz?
Całość ołtarza poniżej. Jeszcze dodatkowo, obok obrazu św. Rocha, figurka św. Jana Nepomucena.

Sosna

#4
Podpowiedź. W tym kościele są obrazy malarza światowej sławy.

Jest również bardzo dobra kopia obrazu Matki Bożej Dzikowskiej, której oryginał znajduje się w Sanktuarium w Tarnobrzegu. Obraz znajduje sie w Kaplicy MB przy prezbiterium. Maryja podobie jak na oryginale czule tuli do prawego boku Dzieciątko, które trzma w lewej rączce kwiat róży  i wisienki.

Omega

Ja wiem, Ewa chwaliła się mi, gdzie była...
Wypada mi więc milczeć. ;)
Krzysztof x5
omnia mea mecum porto
Tam, gdzie kiedyś życie kwitło, dzisiaj rosną lasy - W.P.
Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr - J. Sztaudynger

Sosna

#6
Kolejna podpowiedź.
W ołtarzu głównym jest kopia obrazu Rafaela "Przemienienie Pańskie" i takie wezwanie nosi świątynia.
Dla porównania kopia i oryginał (źródło: wikipedia).

Jolka

Kościół w Tarnogrodzie - w 1783 r. do kościoła przeniesiono ołtarz z Kolegiaty Zamojskiej z obrazami Domenica Tintoretta, przedstawiającymi świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelistę. W centrum ołtarza znajduje się kopia obrazu Rafaela "Przemienienie Pańskie".
Jola
Kilimaniaczka

Sosna

Brawo Jolu :) Można zakończyć zagadkę, bo padła odpowiedź na pytanie gdzie obejrzymy obraz św. Jana Nepomucena.
Grzechem byłoby jednak nie dopowiedzieć, że w podpowiedziach chodziło o obrazy Domenica Tintoretto.
Dodatkową ciekawostką niech będzie fakt, że polichromie wykonał w tej świątyni dziadek Wiktora Zina, Szymon.