Aktualności:

SMF - Just Installed!

Menu główne

Przewrotna zagadka

Zaczęty przez ata, Grudzień 02, 2011, 09:46:29 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ata

Choć pytanie banalne (znów :) )
- Gdzie patronuje pewna  Święta, której jednym z atrybutów jest pawie pióro?

Jolka

Święta to Barbara, ale gdzie kościół? Znalazłam jedynie w Oszczowie pod jej patronatem, lecz tam jest drewniany  <hmmm>
Jola
Kilimaniaczka

ata

#2
   <brawo> Jolu za św. Barbarę- patronkę, jak się doczytałam patronkę nie tylko górników, ale i całego zastępu innych profesji:
architektów, dekarzy, murarzy, ludwisarzy, kowali,kamieniarzy, cieśli, grabarzy, dzwonników, flisaków, marynarzy, wszystkich mających do czynienia z prochem - artylerzystów,saperów. Wzywana bywa w modlitwie o dobrą śmierć, w zagrożeniu przez ogień, o oddalenie burzy i zarazy. Średniowieczne modlitewniki zaliczały ją do "14 Orędowników- Wspomożycieli, mających stały dyżur ratowniczy nad światem". Jest też stałą opiekunką wież i twierdz...

Atrybutami jej są: anioł z gałązką palmową, gałązka palmowa, kielich, księga, lew u stóp, miecz, monstrancja, pawie lub strusie pióro, a także wieża.

ata

#3
A wracając do pytania -gdzie ?  
Nazwa miejsca bardzo znana, choć samo to miejsce - już nie "nasze".
Dodam,że podpowiedź można znaleźć też w poście powyżej... :)

ata

#4
Ktoś kto  nigdy nie był w tym Znanym Miejscu mógłby spokojnie szukać tego  renesansowego kościoła (wybudowanego w 1620 lub 1649 r.) w licznych przewodnikach.

A św. Barbara z racji swego rozległego patronatu z pewnością czuwa w obydwu tych miejscach...

Zagmatwałam bardziej  <hmmm>

Przewrotność zagadki polega na identyczności samej nazwy ;)


Omega

Uffff.
Znalazłem.
Niby jestem tu codziennie, choć na Białorusi jeszcze nie byłem.
Krzysztof x5
omnia mea mecum porto
Tam, gdzie kiedyś życie kwitło, dzisiaj rosną lasy - W.P.
Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr - J. Sztaudynger

Omega

#6
Cytat: ata w Grudzień 04, 2011, 10:18:44 AM
Nazwa miejsca bardzo znana, choć samo to miejsce - już nie "nasze".

Beatko, Twoje zagadki naprawdę wymagają niezłej gimnastyki  <brawo> <brawo> <brawo>
Krzysztof x5
omnia mea mecum porto
Tam, gdzie kiedyś życie kwitło, dzisiaj rosną lasy - W.P.
Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr - J. Sztaudynger

ata

#7
 <brawo> Krzysiu!
Za dociekliwość i dowód  :D

Zamość  - ten na Białorusi leży w powiecie Suck, dawno temu w naszych granicach.  Kościół ufundowany przez  Andrzeja Samuela Winki-Ratomskiego. W 1865 roku przemianowany na cerkiew. Z początkiem lat 90-tych, widoczny na zdjęciu kościół św. Barbary powrócił do rąk katolików. Niewielka ta wiedza  :(

Szukałam czegoś w związku ze św.Barbarą -okolicznościowo  i tak mi  samo wpadło :D

Podpowiedzią było,że św. B. jest patronką twierdz...

Omega

Krzysztof x5
omnia mea mecum porto
Tam, gdzie kiedyś życie kwitło, dzisiaj rosną lasy - W.P.
Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr - J. Sztaudynger