Aktualności:

SMF - Just Installed!

Menu główne

Wśród modrzewi

Zaczęty przez Sosna, Wrzesień 23, 2012, 08:56:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sosna

Co się ukryło?

Omega

Kościółek, filialny. Tuż po odpuście.
Krzysztof x5
omnia mea mecum porto
Tam, gdzie kiedyś życie kwitło, dzisiaj rosną lasy - W.P.
Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr - J. Sztaudynger

Sosna

Czyżbyś Krzysiu tamtędy śmigał dzisiaj? :dziwi:

Omega

Oględnie ujmując, to nie przepadam za odpustami. Za watą cukrową i szczypami też.  :D
Kościółka tego kiedyś dość długo szukałem, po tym, jak w zagadce pokazał go chyba Zbyszek.
Krzysztof x5
omnia mea mecum porto
Tam, gdzie kiedyś życie kwitło, dzisiaj rosną lasy - W.P.
Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr - J. Sztaudynger

Sosna

Od dawna zamierzałam go odnaleźć. Wczoraj się trafiło.
Brawo.
Sachaj na PM udzielił także prawidłowej odpowiedzi. <brawo>

Edward

A mnie dopiero zdjęcie z satelity doprowadziło na miejsce do Hutkowa...

Sosna

aaa to dobre Edziu. :lol: Zgadza się, to Hutków.
My z Foxem mieliśmy wczoraj zadanie ułatwione. Sznur samochodów przed wjazdem w boczną ścieżynę. Wiadomo - odpust.
Obiektyw aparatu sam poleciał w tę stronę. Wróciliśmy w to  miejsce jak było już cichutko wokół kościółka.
Jego architektura przypomina znaną nam świątynie z Potoczka. Niewiele o nim się dowiedziałam, poza informacjami ogólnie dostępnymi.

Jolka

Znalazłam trochę informacji:

Kościół filialny p.w. Św. Stanisława Kostki w Hutkowie

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego wydany w 1884 roku wymienia istniejącą już wieś Hutków, w której zamieszkiwało 66 rodzin co stanowiło 590 osób w tym 499 katolików, 9 prawosławnych i 11 Żydów.
W 1923 roku mieszkańcy wioski wybudowali drewniany kościółek p.w. Św. Stanisława Kostki. Powierzchnia użytkowa świątyni ok. 30 m2 o kubaturze 150 m3. Msze św. odprawiano sporadycznie (odpust, poświęcenie pól). Z każdym rokiem liczba rodzin rosła co nie przekładało się na wzrost mieszkańców zwłaszcza w początkach XXI w. Dane z 2009 roku: liczba rodzin 115, liczba osób 440. Wszyscy wyznania rzymskokatolickiego. Pomimo spadku urodzin dotychczasowa świątynia była niewystarczająca dla uczestników nabożeństwa. Myśl rozbudowy kościółka powstała w 1983 roku z inicjatywy ks. proboszcza Romana Marszalca i mieszkańców wioski wśród których najbardziej aktywny okazał się Józef Chyrchała, on też przekazał gratisowo plac pod budowę świątyni. Zanim uzyskano od władz wojewódzkich w Zamościu pozwolenie na rozbudowę, pokonano wiele trudności natury prawnej. Obiekt sakralny powiększono o 106 m 2 o kubaturze 434 m3, a powierzchnia działki budowlanej wynosi 1025 m2. Miejsce rozbudowy uzgodniono z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Zamościu. Projekt rozbudowy wykonał Eugeniusz Koba z Zamościa. Budulec to jodłowe bale o grubości 14 cm posadowione na żelbetonowej ławie, wieża także z bali i desek. Prace ciesielsko-budowlane prowadził Józef Kawalec z Suchowoli z synem Stanisławem zamieszkałym w Majdanie Wielkim. Wnętrze kościoła wyłożono boazerią, a wykonawcą był stolarz Dionizy Kowalik z Ciotuszy Nowej. Kościół pokryto blachą ocynkowaną a kopułę blachą miedzianą. Wykonawcami byli bracia Kazimierz i Wiesław Kmieć. Należy podziękować wszystkim mieszkańcom wioski za składane ofiary pieniężne i wykonywaną tzw. pracę społeczną.
Kościół poświęcił 22 września 1985 roku Ks. Bp Bolesław Pylak Ordynariusz Diecezji Lubelskiej. Msza św. z wyjątkiem lipca i sierpnia odprawiana jest w każdą niedzielę i święto o godz. 8.00. Dzień odpustu ku czci św. Stanisława Kostki ustalono na niedzielę w pobliżu dnia 18 września.

http://krasnobrod-sanktuarium.pl/index.php?id=55
Jola
Kilimaniaczka

Sosna

Dzięki Jolu, po przepracowaniu trzeba będzie uzupełnić katalog o te informacje.
Ciekawe, czy można gdzieś natrafić na zdjęcia kościółka przed rozbudową. Być może, że przed 1985r. był jeszcze bardziej podobny do tego z Potoczka.