Aktualności:

SMF - Just Installed!

Menu główne

Wieża widokowa

Zaczęty przez Artur Pawłowski, Kwiecień 18, 2015, 09:08:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Artur Pawłowski

Od pewnego czasu na Rotoczu udanie rozmnażają się wieże widokowe. Oto najnowsza z nich. Chyba jeszcze oficjalnie nie otwarta, bo dostepu do niej grozi ostrzeżenie o niebezpiecznych zwierzętach (niestety nie napisano jakich, z form żywych widziałem tu tylko motylka).

Gdzie znajduje się ta wieża?

Artur Pawłowski

Bożena już wie.... ktoś jeszcze?

Tomek

Tomek.

Artur Pawłowski

#3
Nie! Na Południowym też nie... czyli pozostaje Środkowe.... oczywiście nie jest to Tartaczna Góra, tylko....

Edward

Wg uzyskanych informacji dojście do tej wieży może będzie w przyszłym roku. Dzikie niebezpieczne zwierzęta to są dzikie i wściekłe krowy - bez byka ale z rogami, które wprost nie lubą  pracowników RPN w zielonych mundurach. Na własnej oczy widziałem groźną sytuację...

Tomek

#5
Artur. Jak na Południowym nie, to możne na Północnym?
;)
Tomek.

Tomasz Piotrowski

#6
Cytat: Edward w Kwiecień 19, 2015, 05:53:59 AM
Dzikie niebezpieczne zwierzęta to są dzikie i wściekłe krowy - bez byka ale z rogami, które wprost nie lubą  pracowników RPN w zielonych mundurach. Na własnej oczy widziałem groźną sytuację...

Zlękły się tylko - bo pewnie zielony mundur skojarzył im się ze SS sturm-mandaten-kommandanten ;-)

Artur Pawłowski

#7
CytatJak na Południowym nie, to możne na Północnym?

Termin Roztocze Wschodnie to nowotwór, który rozplenił się w ostatnich latach.

Ta wieża znajduje się na Białej Górze w Zwierzyńcu Białym Słupie.

Cytatdojście do tej wieży może będzie w przyszłym roku.

Czyli kasa z unii przyszła, wieża stoi, ale skorzystać z niej legalnie nie można? Aby zwierzęta nie stanowiły problemu wokół ścieżki zaczynającej się przy skrzyżowaniu szos w Białym Słupie postawiono drewniane płotki. Wystarczy rzecz dokończyć i takim płotkiem otoczyć wieżę - to i krówki i turyści bedą mieli spokój.


Tomek

#8
Cytat: Artur Pawłowski w Kwiecień 19, 2015, 12:58:13 PM
Termin Roztocze Wschodnie to nowotwór, który rozplenił się w ostatnich latach ignorując dotychczasową literaturę tak turystyczną, jak i naukową.
...

Szkoda tylko że w różnego typu encyklopediach z rożnych dat wydania pod hasłem Roztocze Południowe jest odnośnik do Roztocza Wschodniego.

Przeglądałem encyklopedie: mała, popularna, 4-ro tomowa, 12-to tomowa czy 30 - to tomowa Encyklopedia PWN, i każda z nich odsyła do R. Wschodniego.
Tak samo mówi Encyklopedia Britannica (49 tomów).

Myślę, że Roztocze Południowe to nowotwór.

Wiem. Powiesz, że jest południoworoztoczański park krajobrazowy. Jest. Utworzony w południowej części Roztocza Wschodniego.
Tomek.

Artur Pawłowski

#9
Encyklopedie to jeden z najlepszych pomysłów ludzkości, ale wszak niekoniecznie w kontekście lokalnego podziału mezoregionów.

Sosna


Tomasz Piotrowski

#11
Ja również wolę Wschodnie - ta nazwa bowiem odzwierciedla klimat wschodni tej Krainy. Pisał o tym profesor Kondracki.
Ale żadna z wersji przecież nie jest zakazana ani niepoprawna.
Jakem wieki temu pisał pracę z gieografii to się po prostu wymieniało - wedle tego podziału - obszar badań leżu tu, wedle owego podziału - obszar badań leży siam  :P

Artur Pawłowski

#12
CytatWieża gościła także w innej zagadce

Faktycznie! Nawet przypominam sobie ten wątek, ale potem ten "Niemiec" gdzieś mi to schował.

CytatJa również wolę Wschodnie - ta nazwa bowiem odzwierciedla klimat wschodni tej Krainy. Pisał o tym profesor Kondracki.

I to właśnie on upowszechnił termin Roztocze Wschodnie jakiś czas temu. Choć to wybitny naukowiec, to nie wszystkie jego pomysły się przyjmowały, że wspomnę podział Tatr. Proponował wyróżnić Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie. Ze Wschodnimi mu nie wyszło (nomen omen) i ostały się Tatry Wysokie. No i Tatry Bielskie, ale to już inna historia.


Tomasz Piotrowski

#13
No ale to zawarcie w nazwie elementów kulturowych do mnie przemawia - tym bardziej, że czysto "kierunkowo" to ono ani wschodnie, ani południowe - jeno południowo-wschodnie.  :P

A z Tatrami to on logicznie kombinował - bo Zachodnie i Wysokie to jedna nazwa nawiązuje do poziomu, a druga do pionu... chociaż  <hmmm> jak się zastanowić to w Zachodnich człeka głównie męczą rzeczywiście poziomy, a w Wysokich rzeczywiście piony - może to jednak też ma sens  <hmmm>

Artur Pawłowski

#14
Cytatono ani wschodnie ani południowe - jeno południowo-wschodnie

Dokładnie!

CytatAle żadna z wersji przecież nie jest zakazana ani niepoprawna.

Toż pewno!

A wracając do wieży. Nie bardzo rozumiem sens tej budowy, skoro nie planuje się do niej "oficjalnego" dojścia.

Tomasz Piotrowski

#15
Cytat: Artur Pawłowski w Kwiecień 19, 2015, 04:39:11 PM
A wracając do wieży. Nie bardzo rozumiem sens tej budowy, skoro nie planuje się do niej "oficjalnego" dojścia.

Patrz film "Miś"...  :D

W ogóle sens istnienia tego ośrodka jest bezsensowny. Coś mi się kojarzy, że koszt jego utrzymania miesięczny to coś koło 10 czy 20 tysiaków. Tego oczywiście już Łunia nie finansuje ;-)

Tomek

Cytat: Tomasz Piotrowski w Kwiecień 19, 2015, 04:36:55 PM
No ale to zawarcie w nazwie elementów kulturowych do mnie przemawia - tym bardziej, że czysto "kierunkowo" to ono ani wschodnie, ani południowe - jeno południowo-wschodnie.  :P

...

A jakie elementy kultury południowej znajdziemy na wschodnim?
Tomek.

Tomasz Piotrowski

#17
Dlatego właśnie jeśli nie nazywamy je południowo-wschodnim to właściwsza nazwa to wschodnie.
To miałem na myśli

Zaś elementy kulturowe południowe znajdziemy w Zamościu - czyli na północy.

Artur Pawłowski

Oj wytrwali jesteście.
Podział Roztocza na mezoregiony jest podziałem czysto przyrodniczym, a ściślej geologicznym. Kwestie kulturowe nie były brane pod uwagę i to zarówno przez wielbicieli Południowego, jak i Wschodniego.

Tomasz Piotrowski

#19
Sięgłem z ciekawości do Twego przewodnika "Roztocze itd... "z roku 2005 (wydanie II) i tam w spisie treści tak napisałeś:
"Roztocze Wschodnie (Południowe) ....190", na stronie 411

Więc sam również przedkładasz Wschodnie nad Południowe  :P
Tak więc nie miej pretensji do nas - roztoczanach wychowanych między innimi na Twoich przewodnikach  :D

Tomek

#20
Tomasz  <ok>
Artur. W roku 1996 będąc Twoim studentem pokazywałeś nam slajdy z Roztocza. Wschodniego, jak sam nazywałeś.
Nie wiem po co ten opór w nazewnictwie.
Wg encyklopedii jak i w różnych publikacjach w tym rosyjsko/ukraiński języcznych jest zapis Roztocze Wschodnie.
Tomek.

Artur Pawłowski

#21
CytatTak więc nie miej pretensji do nas

Nie mam.

U mnie zwyciężył ostatecznie aspekt "historyczny". Od czasów Marii Bonkowicz, Krystyna Izdebskiego, Tadeusza Grądziela czy Jana Buraczyńskiego (choć ten ostatni od pewnego czasu preferuje podział bardziej szczegółowy na Roztocze Rawskie, Janowskie i Lwowskie) pisało się o Roztoczu Południowym. Tym tropem podążył też m.in. Włodzimierz Wójcikowski i Grzegorz Rąkowski. A to dla mnie kultowi autorzy.

Obecnie sytuacja jest podwójnie skomplikowana. Jak wspomniał Tomek, mamy wszak Południoworoztoczański Park Krajobrazowy. Ale - z grubsza na tym samym terenie - mamy też obszar Natura 2000 Uroczyska Roztocza Wschodniego (PLH060093).

Nie będę się już w tym temacie wypowiadał. Każdy ma prawo do własnego zdania - i niech tak zostanie.


Edward

Kilka lat temu kiedy opracowywałem mapy turystyczne dla WZK  rozgorzała dyskusja z p. Redaktor  czy wschodnie czy Poludniowe.  Ostatecznie pani zwróciła sie do PAN Komisji d/s nazw.
Odpowiedź jednak była jednoznaczna. Profesorowie Uniwersytetu JK we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku wymyślili nazwę Roztocze i podzielili je na Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie i określili też granice regionów..
Prof. B. z UMCS wymyślili Południowe, bo na południe od Lublinie. Jego publikacja narobiła niezłego bałaganu w nazewnictwie mikroregionów i tyle powiem. Nazw wymyślonych nikt nie używa i nikt oprócz lubelskich naukowców nie potrafi wskazać....

Zdzisław Kubrak

Wrócił temat jak odgrzewane kotlety. Inne nawy obowiązują przy podziale geograficznym (Kondracki) inne przy podziale botanicznym, geologicznym, historycznym (Buraczyński) a jak Wam mało to leśnicy mają jeszcze swoje nazwy. Dodatkowo obowiązują jeszcze nazwy środowisk naukowych, Kraków sobie, Lublin sobie. Historycznie, przypomnę, środowisko naukowe lubelskie bardzo długo uznawało Krągły Goraj jako najwyższe wzniesienie Roztocza leżącego w PRL-u, o części ukraińskie nawet nie wspominano dla czego? A to zagadka dla dociekliwych!
W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach...

Tomasz Piotrowski

#24
Cytat: Edward w Kwiecień 19, 2015, 06:56:26 PM
Profesorowie Uniwersytetu JK we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku wymyślili nazwę Roztocze i podzielili je na Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie i określili też granice regionów..
Prof. B. z UMCS wymyślili Południowe, bo na południe od Lublinie. Jego publikacja narobiła niezłego bałaganu w nazewnictwie mikroregionów i tyle powiem. Nazw wymyślonych nikt nie używa i nikt oprócz lubelskich naukowców nie potrafi wskazać....

No właśnie - pierwszy pomysł to był "Wschodnie", a to Południowe to moim zdaniem komunistyczne "odwracanie rzek" albo robienie "szerszych torów" jest - aby na siłę zmienić dawny porządek. A pewnie chodziło też o niepoprawne politycznie wówczas kierowanie jakichkolwiek myśli na wschód, z wiadomych powodów.