Aktualności:

SMF - Just Installed!

Menu główne

Krzyż

Zaczęty przez Dziadek Janek, Styczeń 09, 2008, 09:28:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dziadek Janek

Gdzie chyli się ten krzyż i może ktoś wie z jakiej okazji go postawiono?

... Po kiego grzyba ja tu wlazłem ...
Trzymajcie się ciepło!!!

Artur Pawłowski

A to nie nad Nepryszką aby?

Sosna

Jeśli  to miejsce jest nad Nepryszką, to może jest to krzyż, upamietniający ( wg legendy) miejsce pochówku poety Mieczysława Romanowskiego?

Edward

#3
To jest tzw. krzyż oazowy i wg mnie jeszcze stoi na terenie parafii Lipsko. Takich krzyży  na Roztoczu jest bardzo dużo. Smutne to nikt się nimi nie opiekuje, więc za kilka lat znikną w mrokach przeszłości.

Sosna

Edi ( mogę tak bezposrednio?), a możesz przybliżyć co to znaczy w sumie: krzyż oazowy?

Edward

Przy końcu lat 80 i 90 XX w. parafie i tzw. "czarne harcerstwo" organizowały letnie obozy tzw. oazy w różnych miejscach na Roztoczu. Z czasem zmniejszało się zainteresowanie młodzieży tą formą wypoczynku. Zaostrzone przepisy sanitarne też przyczyniły się do zaniku tej formy spędzenia wakacji. Po oazach zostały krzyże oazowe...stawiane przez młodzież na leśnych polanach.

Dziadek Janek

CytatTo jest tzw. krzyż oazowy i wg mnie jeszcze stoi na terenie parafii Lipsko. Takich krzyży  na Roztoczu jest bardzo dużo. Smutne to nikt się nimi nie opiekuje, więc za kilka lat znikną w mrokach przeszłości.
Tak, to jest krzyż oazowy. Na tabliczce przybitej do krzyża jeszcze kilka lat temu można było przeczytać datę zlotu. Ja pamiętam tylko rok - 1980.
Brawo Edi  <brawo>
Ale to tylko część zagadki, Edi dał podpowiedź - w parafii Lipsko, ja daję drugą,
na stromym stoku, na środkowej polance poniższego zdjęcia:

... Po kiego grzyba ja tu wlazłem ...
Trzymajcie się ciepło!!!

Zdzisław Kubrak

Ruch oazowy (OAZA) zapoczątkował ks. Blaszczyński. A może przekręciłem nazwisko <hmmm>  
W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach...

Andrzej Szkuat

PER ASPERA AD ASTRA

Zdzisław Kubrak

Masz rację Blachnicki. <brawo>  
W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach...

Dziadek Janek

A czy ten widok i podpowiedź Ediego komuś coś przypomina?
... Po kiego grzyba ja tu wlazłem ...
Trzymajcie się ciepło!!!

Artur Pawłowski

Przypomina - Lipsko Polesie!

Dziadek Janek

CytatPrzypomina - Lipsko Polesie!
Zgoda - Lipsko Polesie  <brawo>
A tak po prawdzie to Zjawienie, na którym, nad źródłem, stoi kapliczka pod wezwaniem Św.Romana (tylko, którego?). Po prawej stronie przy krawędzi zdjęcia widać szarą kropkę - to krzyż stojący na zboczu Łysej Góry. Zdjęcie zrobiłem z miejsca, na którym kiedyś były kurhany, a zwane było Miasteczkiem.
... Po kiego grzyba ja tu wlazłem ...
Trzymajcie się ciepło!!!

Agata

CytatA tak po prawdzie to Zjawienie, na którym, nad źródłem, stoi kapliczka pod wezwaniem Św.Romana (tylko, którego?).
Odpust jak wiadomo jest zawsze po 9 sierpnia. 9 sierpnia wspomina się Św. Romana (żołnierza rzymskiego). Rzeczywiście obraz w kapliczce nie przypomina żołnierza - a raczej opata. Ja zostawiłabym to Świętym.  
Magda